Ještě v roce 2014 se Norsko řadilo mezi ostatní země, ve kterých si lidé pořizovali elektromobily pouze výjimečně. Rok 2015 ale znamenal průlom v prodeji těchto modelů. Množství prodaných aut do zásuvek se totiž vyšplhalo k téměř pětině celkového prodeje automobilů a tento podíl stále stoupá. Proč tomu tak je?
Za velkou oblibu v elektrovozítkách nemůže ani tak ekologické uvědomění Norů, jako mnohé výhody, které z jejich vlastnění plynou. Prodej aut zde totiž markantně podporuje vláda:
· Při nákupu elektromobilu na něj není uvalena daň z přidané hodnoty ve výši 25 %, což je vcelku markantní „sleva“ z celkové pořizovací ceny vozu. Stejně tak jsou lidé při pořizování osvobozeni od dovozní daně a ekologického poplatku. Díky těmto státním zásahům může být elektromobil finančně dokonce výhodnější než běžné modely se spalovacím motorem.
· Majitelé elektromobilů jsou osvobozeni také od silničních a dálničních poplatků, mohou zdarma parkovat na veřejných parkovištích a zdarma mohou také využívat trajekty.
· Veřejné nabíjecí stanice jsou bezplatné a ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je jich v Norsku dostatek. Nachází se na místech, kde se soustředí spousta lidí – u radnic v centru města, u nákupních center, u čerpacích stanic nebo třeba na velkých firemních parkovištích.
· Velkou výhodou je možnost používat pruhy vyhrazené pro autobusy městské hromadné dopravy. Při jízdě v dopravních špičkách se tak majitelé vyhnou dlouhému čekání v kolonách, které jednoduše předjedou.
Kromě výhod, které nabízí vláda, může Nory k pořízení elektrovozů motivovat také jejich samotné užitné výhody. Patří sem například úspora na provozních nákladech, přispění k ekologičtějšímu chování během dopravy, moderní vzhled vozidla, jeho tichý provoz a mnohé další.
Nejoblíbenějšími modely jsou v Norsku Volkswagen e-Golf, za ním následuje průkopník elektronických vozů společnost Tesla se svým Modelem S a na třetím místě se drží Renault Zoe.