Technika nás živí


Technika není stravitelná. To se ví. A kdybychom ji chtěli přesto pozřít, podařilo by se nám to nanejvýš omezeně po malých součástkách, které by námi buď prošly, nebo by je z nás museli dostat chirurgové. Ale to neznamená, že nás technika nemůže živit. To už je totiž něco docela jiného. Živit nás technika může. A také nás v mnoha ohledech živí. Jak si to uvědomíte, pokud se nad tím aspoň trochu hlouběji zamyslíte.

Vezměte si takovou rostlinnou výrobu v zemědělství. Tam se toho musí vypěstovat opravdu hodně, abychom měli dost co jíst. A kdyby měli naši zemědělci dodnes okopávat půdu jenom obyčejnými motykami a pak tu rozhazovat zrní nebo jiná semena hrstmi v naději, že snad aspoň něco vzejde, dozraje a dá úrodu, bylo by to neefektivní počínání, které by nám dávalo jenom málo, a to za hodně vysokou cenu.

zemědělská technika

Zemědělci tedy potřebují zemědělskou techniku. Potřebují různé pluhy, jimiž půdu zorají, ale potřebují i brány, aby pak její povrch zase urovnali. A jsou potřeba i traktory, aby se dala zmíněná zařízení do pohybu a odvedla svoji práci. Pak jsou samozřejmě potřeba kombajny, aby se sklidila úroda obilí, nebo další stroje umožňující efektivní sklizeň třeba brambor nebo chmele.

zemědělská technika

Jsou potřeba vozy na sběr sena a jeho vázání, protože je tu i živočišná výroby, a kdybychom neměli potřebnou techniku, těžko by se udělaly dostatečné zásoby krmiva. Bez kterých bychom nemohli mít dost dobytka, a to by se opět podepsalo na množství vyprodukovaných potravin. A zařízení pro chov hospodářských zvířat potřebují i další techniku. Kravíny dopravníky na hnůj, drůbežárny kvalitní osvětlovací a hřející techniku a podobně. A když to vezmeme ještě více zeširoka, potřebuje naše zemědělství i práškovací letadla, i rozmetadla, mlátičky, sušičky a co já vím, co všechno ještě. Jen díky tomu jsme aspoň relativně soběstační. Jen díky této technice neumíráme hlady jako někde v zaostalých zemích.